Klausos lavinimo pratimai ir programėlės

Geras garso režisierius vos išgirdęs muziką gali įvertinti ar ją patogu ir malonu klausytis, ar tembrų spalva papildo kūrinį ir jo idėją ir ko reikia imtis koreguojant skambesį į vieną ar kitą pusę. Norint pasiekti lygį, kai visa tai vyksta intuityviai ir natūraliai reikia įdėti pastangų. Pagrindinė šių pastangų kryptis yra sąmoningas klausymasis. Režisieriai girdi taip pat kaip ir daugelis kitų žmonių, tiesiog girdėdami tą patį garsą apie jį galvoja skirtingais aspektais ir todėl gali jį įvertinti greitai ir tiksliai. Režisūrinę klausą labiausiai lavina ne paprastas muzikos klausymasis, bet analizavimas. Bene geriausias būdas tai daryti – imtis suvedimų.  Tačiau pradžioje tai gali būti sudėtinga, nes turėsite labai daug pasirinkimo variantų ir nežinosite nuo ko pradėti. Todėl į pagalbą galima pasitelkti klausos lavinimo programėles ir užduotis.

Golden Ears Audio Eartraining

 

http://www.moultonlabs.com/full/product01

Tai akivaizdžiai nėra naujai sugalvota metodika. Dar 1969 garso režisierių klausos lavinimo pratimus savo studentams duodavo dėstytojas Dave Moulton, kuris šiuo metu moko Berklee universitete akustikos. Jo sukurtą metodiką 1992 metais viena įmonė pavertė komerciniu produktu prieinamu visiems. Nuo tada tai tapo garso režisierių klausos lavinimo klasika. Būtent apie šis produktas yra vis dar aktualus ir šiandien. Todėl, kad tai padeda lavinti pačius pagrindinius klausymosi įgudžius.

Jo sukurta programa yra gana paprasta. Ją sudaro aštuonios kompaktinės plokštelės su įvairiais pratimais. Tarp jų lavinantys dažnių, garso lygio ir efektų girdėjimą, aidų ir vėlinimo efektų suvokimą, bei bendro masterio garso vertinimo. Juos papildo spausdinta knyga su komentarais ir atsakymais. Jūs klausotės įrašytos medžiagos ir lape žymitės savo spėjimus. Paskui pasitikrinate su atsakymais. Asmeniškai pats mėgstu rašyti viską ranka, todėl tai yra mano mėgstamiausi pratimai. Taip pat rašant ranka procesas atrodo daug dvasingiau. Ypač jei tai darote miesto centre gerdami kavą. Veri hipster. Žinoma galima rasti mp3 versijas su .pdf formato knyga. Puikiai tinkama veikla kai nėra įkvėpimo dirbti, bet nesinori veltui švaistyti laiko.

Studio ears 2

http://www.studio-ears.com

Tai yra šiuolaikinė programėlė Jūsų išmaniajam telefonui. Joje yra keturios kategorijos: dažnių lavinimas, garso lygių ir efektų, ritmo ir harmonijos ir pagalbinių įrankių kaip metronome, tempo nustatymo arba sinusoidės generatorius.

Ši programėlė mokymasi paverčia žaidimu. Pirmiausia pasiklausote pavyzdinio garso takelio. Tuomet įsijungiate savo takelį ir naudodamiesi programoje esančiais parametrais bandote padaryti identiškai skambantį garsą. Smagumo prideda tai, kad pradžioje gaunate 5000 taškų, kuo daugiau klausotes pavyzdinio takelio, tuo daugiau taškų prarandate. Taip pat už blogai atspėtus nustatymus irgi minusuojami taškai. Tai yra puiki programėlė kelionėse. Su sąlyga, kad turite ausines. Kitu atveju keliaujantiems kartu reikės daug kantrybės.

Train your ears

 https://www.trainyourears.com

 

Gražus dizainas ir rimta programa, kurią galima naudoti studijoje ar asmeniniame kompiuteryje. Ją rekomenduoja daugelis pagrindinių pasaulio režisierių kaip šiuolaikinį mokymosi įrankį.

Pirmiausia išsirenkate muziką su kuria norite mokintis. Tai gali būti pasirinktas garsas iš programoje esančių takelių ar kompiuteryje esančių garsų. Netgi galite pasirinkti garsą iš internetinių transliavimo platform pvz Spotify. Tuomet pasirenkate pratimo tipą. Ar speliosite dažnius, amplitude, kompresiją ir pan. Taip pat turite galimybę susikurti savo individualias užduotis. Galiausiai imates įdomiausios dallies – klausotes garso ir mėginate atspėti pakeistą parametrą arba naudodamiesi ekvalaizeriu bandote atitaisyti jau pakeistą signalą atgal į originalų.

Ši programa kainuoja apie 50 eurų. Tačiau mano manymu tai yra visai gera investicija Jūsų klausai lavinti.

Pabaigai

Gebėjimas greitai įvertinti garsą ir pakoreguoti jį tiksliai taip kaip norite reikalauja praktikos. Šie trys paminėti mokymosi metodai eliminuoja daug sudėtingų klausimų dėl medžiagos kokybės, naudojamų efektų, emocijos išpildymo ir papildymo. Jie leidžia lavinti techninę garso suvokimo pusę ir vėliau šias žinias pritaikyti suvedinėjant muziką. Išbandykite ir nustebsite kaip greitai pradeda girdėtis rezultatai.

One thought on “Klausos lavinimo pratimai ir programėlės”

  1. Kuri laika naudojau studio ears, bet norėjau koki rimtesnį dalyką išbandyti. Intike labai daug visokiausiu programų tai buvo sunku apsispresti. Labai ačiu už puiku straipsnį 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *