Gidas kaip įrašyti profesionaliai skambantį vokalą. 1 dalis

Jeigu muzikoje nutarėte įrašyti vokalą, tai bus vienas svarbiausių jos elementų. Todėl, kad solistas atlieka melodiją ir veda visa kūrinį. Ar ši dalis skamba kokybiškai nusprendžiama įrašo metu. Sukurti gerą ir įdomų vokalą iš prasto įrašo bus sunku arba išvis neįmanoma. Todėl šioje trijų dalių serijoje pateiksiu žingsnius, kurie užtikrins, kad Jūsų studijoje įrašytas balsas visada skambės profesionaliai ir nenusileis brangiausiems pasaulio įrašams.

Trys pagrindiniai žingsniai įrašinėjant vokalą yra šie. Kiekvieną jų aptarsiu skirtinguose blogo postuose.

  • Pasiruošimas
  • Įrašo technologija
  • Atlikimas

Nepasiruošus įrašai skambės prastai. Neišmanant įrašo technologijų tobulai skambantį kambarį galima padaryti siaubingu. Be gero atlikimo Jūs tiesiog švaistysite laiką. Praleiskite nors vieną iš šių trijų žingsnių ir Jūsų įrašas neskambės profesionaliai.

PIRMA DALIS: PASIRUOŠIMAS YRA BŪTINAS

Paruoštas muzikinis takelis

Vokalą įrašinėti lengviau turint gerai skambantį muzikos takelį. Atlikėjas girdėdamas energingai ir užvedančiai skambančią muziką transliuos daugiau emocijų, nei jausdamas nesutvarkytą įrašą. Todėl darant vokalo įrašus LABAI svarbu paruošti ausinėse esančią muziką. Kanadoje esu net susidūręs su prodiuseriais, kurie nori turėti beveik galutinį suvedimą prieš rašant vokalus. To nepadarius turėsite daug daugiau darbo karpant, atrkinkinėjant ir redaguojant vokalo įrašus kompiuteryje.

Patalpos aidas, aidas, aidas…

Patalpa, kurioje stovi mikrofonas turi didelę reikšmę. Dažniausiai jos norime kuo sausesnės (mažiau aidinčios) arba turėti galimybę kontroliuoti atspindžių kiekį. Taip yra dėl keleto priežasčių:

  • Aidas nustumia balsą gilyn į muziką. Įrašas turėtų būti be aido, o norimą erdvę galime pasirinkti darydami suvedimą.
  • Balsą įrašyta su aidu daug labiau iškraipo intonavimo koregavimo programos, pvz Autotune, Melodyne ir panašios.
  • Dėl didelio dinaminio diapazono (skirtumų tarp tylių ir garsių vietų) tenka vokalą stipriai efektuoti naudojant automatizavimą, kompresavimą ir limitavimą. Tai ypatingai išryškina kambario aidus ir juos padaro nemalonius ausims.

Tačiau kambarys gali būti ir per daug sausas!

Tokiu atveju vokalas praras dalį aukštų dažnių ir skambės nenatūraliai. Todėl geriausia rinktis patalpą, kurioje dar nėra ypatingai slegiančio uždaros patalpos jausmo. Tokį kartais galime patirti itin mažose patalpose išklijuotose paralonu.

Akustikos paruošimas įrašui

Norint turėti tinkamas sąlygas įrašui nereikia išleisti dviejų mėnesių uždarbio. Tai galima pasiekti nebrangiais ir efektyviais būdais. Pakalbėkime apie skirtingo biudžeto variantus:

Nemokamas variantas

Esant namų aplinkoje geriausia rinktis kambarius su daugiau minkštų baldų. Taip pat naudoti daiktus, kuriuos turite aplinkui. Pavyzdžiui lovos čiužiniai puikiai sugeria garsą, jeigu turite jų keletą, galite iš jų pasistatyti fortą. Taip pat antklodės, kurios šaukiant į jas gerai sugeria garsą – puikus pasirinkimas. Dažniausiai tai pūkinės, vilnonės ar turinčios didesnį tūrį. Jas galima naudoti statant savo fortą mikrofonui.

Šiuo atveju dažnai patariama naudoti rūbų spintą, nes rūbai sugeria aidus. Tačiau rūbų spintoje lieka labai trumpas aidas, kurį panaikinti įrašytoje medžiagoje labai sunku. Todėl geriau rinktis daugiau baldų turintį kambarį ir jame formuoti aplinką tinkamą įrašui.

Formuojant fortą mikrofonui svarbiausia dalis yra už atlikėjo nugaros. Todėl, kad mikrofonas geriausiai atspindžius girdi iš priekio (iš pusės kur dainuoja vokalistas). Toliau yra mikrofono šonai, kur dėl netolygaus jautrumo atspindžiai stipriai spalvina įrašomą garsą. Tuomet trečia vieta pagal atspindžių naikinimo svarbą – lubos. Nuo jų atkeliavę atspindžiai irgi gali sukurti nemalonų prieskambį. Pusė už mikrofono yra mažiausiai svarbi, nes toje vietoje mikrofonas turi nulinį tašką. Arba paprastai sakant – iš tos pusės garso jis beveik negirdi. Turint mikrofoną gerai izoliuotą iš keturių pusių galima situacija pagerinti uždengiant jį iš likusios pusės. Tam galima naudoti tiesiog užuolaidą arba nebrangiai įsigyti arba pasigaminti garsą sugeriantį puslankį. (nuotrauka žemiau)

Garsą sugeriantis puslankis už mikrofono

250-500 Eur variantas

Už tokią sumą galima pasistatyti vokalinę būdelę. Tai optimalus variantas, kurį renkasi daugybė namų studijų. Jis patogus tuo, kad šią konstrukciją galima išardyti ir paslėpti spintoje, kai nenaudojama. Taip pat savo efektyvumu nenusileidžia profesionalioms studijoms. Kaina didelė, tačiau tokią būdelę galite gaminti dalimis. Didžioji kainos dalis susideda iš akustinių užuolaidų, kurių gali reikėti 4 vnt. Todėl galite susikonstruoti rėmą ir pradžiai nusipirkti tik vieną ar dvi užuolaidas, o vėliau papildyti ją likusiomis. Šis variantas vertas dėmesio jei planuojate įrašyti daugiau nei pora dainų. Jis leis neskaičiuoti laiko ir visada turėti aukštos kokybės įrašus.

Akustinė būdelė iš PVC vamzdžių ir akustinių užuolaidų

Dažniausiai daroma konstrukcija susideda iš PVC plastikinių vamzdžių ir akustinių užuolaidų. PVC vamzdžių galite nusipirkti „Senukuose“, „Ermitaže“, „Depo“ ir kitose statybų prekių parduotuvėse, jie nėra brangūs. Juos lengva karpyti su tam skirtu įrankiu ir jie nėra sunkūs, todėl galima vienam lengvai sukonstruoti būdelę.

Akustinės užuolaidos yra specialiai garso sugėrimui skirtos medžiagos su kilpomis jų pakabinimui. Jos dažniausiai turi keletą sluoksnių, todėl itin efektyviai atlieka savo funkciją. Išorinis sluoksnis dažniausiai yra austa medžiaga, kuri turi didesnius tarpus ir todėl lengvai praleidžia garsą gilyn. Gilesni sluoksniai, priklausomai nuo užuolaidos kainos, gali būti tankiai austa medvilnė, izoliacinis putų užpildas ar net vinilas su metalo armatūra, naudojamas sienų masei sukurti ir garsui sugerti įrašų studijose.

Perkant akustines užuolaidas galima atkreipti dėmesį į parametrą NRC (Noise reduction coefficient). Paprastesniam supratimui galima pasakyti, kad kai šis koeficientas yra lygus 1, tai reiškia, kad garsas bus sugertas 100 proc. Dažniausiai užuolaidų garso sugerimo koeficienas būna apie 0.7-0.8. Tai reiškia, kad jos sugeria 70-80 proc. triukšmų. Tai yra pakankamai daug ir daug efektyviau nei paprastos namuose naudojamos antklodės. Todėl šias užuolaidas verta įsigyti.

Reikia atkreipti dėmesį, kad tokios užuolaidos nėra skirtos garso izoliavimui. Jos sugeria ir gesina atspindžius, tačiau triukšmai iš lauko ar dainavimas kaimynams pro jas girdėsis. Todėl jeigu izoliuoti patalpą yra jūsų planas – liksite ir Jūs ir kaimynai nuliūdę. Izoliavimas skirasi nuo sugerimo. Tai atskiras procesas, kai garso bangas uždarome ir jų visiškai neišleidžiame iš patalpos.

Norėdami sukonstruoti tokią vokalinę, galite parsisiųsti brėžinį ir skaičiuoklę. Juose rasite visą reikalingą informaciją ir galėsite pasiskaičiuoti kiek reikia nusipirkti vamzdžio ir kokio ilgio dalimis jį sukarpyti norint pasistatyti pasirinkto dydžio būdelę.

MIKROFONO PASIRINKIMAS

Svarbu išbandyti keletą mikrofonų įrašinėjant vokalistą (jeigu yra tokia galimybė). Tokiu būdu gausite geriausią įmanomą rezultatą. Dažniausiai tai yra didelės diafragmos kondensatorinis mikrofonas.

Retomis išimtimis vokalistams studijoje labiau tinka dinaminiai mikrofonai. Jie geriau skamba agresivesniems vokalams. Taip pat jų jautrumas yra mažesnis todėl juose silpniau jausis patalpos atspindžiai. Tačiau dažnių prasme, jie neįrašys aukštų dažnių, todėl balso detalumas nuo to nukentės. Todėl reikia nuspręsti kas yra svarbu Jūsų daromo įrašo atveju, išbandyti skirtingus mikrofonus ir rasti tinkamiausią variantą.

Įrašinėjant namuose geriausia rinktis kradioidės kryptingumą. Jis sumažins įrašomų atspindžių kiekį ir turėsite tvarkingesnį vokalą. Tačiau jeigu turite stipriai užgesintą patalpą ir patalpos garso atspindžiai nėra problema – rinkitės OMNI kryptingumą. Jo pagalba gausite daug masyviau skambantį balsą.


Sekančiose šios serijos dalyse aptarsime kitus svarbius žingsnius ir ką Jūs, kaip garso režisierius galite padaryti, kad daromi vokalo įrašai visada skambėtų gerai ir atlikėjai rinktusi Jus savo būsimiems garso darbams.

Jeigu norite sužinoti šia ir kitomis temomis plačiau. Prisijunkite prie garso režisūros kursų. Juose mes ne tik teoriškai aptariame temas, bet viską išbandome praktiškai. Plačiau apie kursus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *